Akútny zápal väčšinou vzniká prechladnutím a nie je ťažké ho zvládnuť bylinnou liečbou.
Ťažšie situácie sú u chronických, často sa opakujúcich zápalov. V tomto prípade je veľmi dôležité dôkladné vyšetrenie u lekára, a to nie len močového mechúra, ale i obličiek.
Bohužiaľ v praxi v súčasnej klasickej medicíne býva taká, že lekár bez predchádzajúceho riadneho vyšetrenia nasadí antibiotika, a keď nepomôžu, tak ďalšie, pričom sa táto situácia môže opakovať i niekoľko mesiacov.
Liečba bez presného určenia baktérie, ktorá infekciu spôsobuje, a jej citlivosti na konkrétne antibiotikum je pre organizmus veľmi zaťažujúca a často vedie práve k chronicite zápalu.
Baktérie si postupne vytvárajú rezistenciu na antibiotika a výsledkom býva chronický zápal, ktorý vlastne nejde úplne vyliečiť.
Chronické zápaly močového mechúra majú prekvapivo veľmi často pôvod úplne niekde inde, a to v črevách. Dôkazom býva veľmi častý výskyt baktérií e-coli v moči. Tieto baktérie prirodzene osídľujú črevo, v močovom ústrojenstve spôsobujú zápaly. Ako sa tam dostanú?
Ak máte oslabené fungovanie žlčníka , pečene a pankreasu a tiež jete nevhodné zloženie stravy, tak v rámci trávenia dochádza k tomu ,že ak príde strava zo žalúdka do dvanástniku, tak sa zle zmieša s tráviacimi enzýmami pankreasu a so žlčou, začne kvasiť. Kysnúca potrava v črevách je veľmi dobrou živnou pôdou pre baktérie a plesne. Plesne sú veľa obsiahnuté v strave, a pokiaľ sa nám dostanú do čriev, kde je sliznica narušená chronickým zápalom, tak sa tam jednoducho usídlia.
Pleseň je živý organizmus a veľmi ťažko sa ho zbavuje. Spóry plesní sú však pre telo toxické a môžu spôsobovať nie len tráviace problémy, ale i rôzne poruchy imunity, alergie.
Dlhodobo narušovaná črevná sliznica sa po určitej dobe stane viac porézna a vzniká syndróm zvýšenej priepustnosti čreva (Leaky Gut) . Do tela začnú cez črevnú stenu prenikať baktérie, víry, nestrávené častice potravín a toxické odpadové látky. Dostanú sa do krvného obehu, a týmto spôsobom potom do ktoréhokoľvek systému v tele. Imunitný systém vyhlási poplach. Výsledkom je zápal v rôznych častiach tela, čo vedie k širokému spektru príznakov - nádcha, kožné vyrážky, alergie, bolesti kĺbov, tráviace problémy, chronické zápaly močového ústrojenstva a v oblasti gynekológie
Liečba chronických zápalov močového mechúra, ktoré boli opakovane riešené antibiotikami, nie je jednoduchá. Vyžaduje od klienta trpezlivosť, disciplínu v jeho životnom štýle, pravidelné užívanie prípravkov a neprijímaní antibiotík, ak to je možné.